urodaonline.pl

Uroda Online – moda, uroda, styl życia, zdrowie

Lifestyle Uroda

Jak rozpoznać oznaki niedoboru witamin?

Dbanie o ich właściwą podaż jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego coraz więcej osób wprowadza do swojej codziennej diety owoce i warzywa stanowiące ich naturalne źródło. Jednak wciąż są tacy, którzy bagatelizują ich spożywanie. Jakie są oznaki niedoboru witamin, o których mowa?

Nadmiar i niedobór szkodzą?

Równie niewskazane jest zarówno doprowadzenie do niedoboru, jak i nadmiaru witamin. Ta druga sytuacja jest znacznie trudniejsza w zaistnieniu, bo większość witamin wydalana jest wraz z moczem. Może jednak zdarzyć się i tak, że stężenie jakiejś witaminy będzie o wiele większe niż wskazuje ustalona norma.

W takich sytuacjach pojawiają się podobne objawy, jak w przypadku niedoboru. Dlatego często stany te są ze sobą mylone. Warto zaznaczyć, że ani jeden, ani drugi nie jest wskazany dla organizmu.

Różne witaminy, rozmaite oznaki niedoboru

W przypadku różnych zbyt niskiego stężenia we krwi witamin pewne objawy bywają podobne. Niemal zawsze jest to senność, odczuwania ciągłego zmęczenia, czasami zawroty głowy. Bardzo często, kiedy organizm jest odwodniony, co zazwyczaj oznacza również wypłukanie witamin, można zauważyć intensywnie żółty kolor moczu, często też silny jego nieprzyjemny zapach.

Pojawia się także wiele oznak typowych do konkretnych witamin. Oznacza to, że organizm inaczej będzie reagował na brak np. witaminy B, D czy C.

Oznaki niedoboru witamin

Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu są witaminy z grupy B. Ich niedobór powoduje szereg różnych dysfunkcji i może prowadzić nawet do pojawiania się pewnych chorób. O niskim poziomie B1 może świadczyć: zaburzona koncentracja, senność, dłuższe utrzymywanie się deficytu tej witaminy prowadzi do uszkodzeń neuronów, co skutkuje trwałymi zaburzeniami pracy układu nerwowego. W przypadku braku B2 pojawiają się bóle głowy, występują różne niedoskonałości skórne, paznokcie łatwo się kruszą, a włosy wypadają. Wiele osób staje się drażliwych i można zauważyć osłabienie zdolności intelektualnych. Niedobór B3 objawia się głównie osłabieniem mięśni i może prowadzić do pelagry. Małe stężenie B6 we krwi często przejawia się apatią, drgawkami, drętwieniem ciała, bezsennością. Niski poziom B12 wywołuje bolesne owrzodzenia kącików ust, osłabienie, bielactwo, bóle i zawroty głowy, utratę apetytu, zaparcia czy chudnięcie.

Często u pacjentów pojawiają się też oznaki niedoboru witamin z grupy D. Są nimi przede wszystkim nadmierna potliwość, wiotkość mięśni, odwapnienie koron zębowych, wolne gojenie ran, stany depresyjne, bóle kości i pleców. Utrzymywanie niskiego poziomu witaminy D może prowadzić do krzywicy.

O niedobór witaminy C jest stosunkowo trudno. Występuje ona w wielu produktach spożywczych. Jednak niewłaściwy tryb życia (nadużywanie kawy i alkoholu) może przyczyniać się do wypłukiwania i jej. Oznaki niskiego jej stężenia to: podatność na infekcje, osłabienie, krwawiące dziąsła, pojawiające się bez wyraźnej przyczyny siniaki, powolne gojenie się ran, bóle mięśni.