urodaonline.pl

Uroda Online – moda, uroda, styl życia, zdrowie

odżywianie w ciąży
Lifestyle

Jak w prosty sposób skomponować dietę w ciąży?

Ciąża to piękny, ale zarazem nieco stresujący okres w życiu każdej kobiety. To oczywiste, że chcesz jak najlepiej przez nią przejść, ale jednocześnie, jeżeli jest to twoja pierwsza ciąża, brakuje ci po prostu wiedzy w tym temacie. Na szczęście bez problemu w każdej chwili możesz ją zdobyć. Ten tekst pokaże ci na przykład, jak powinno wyglądać takie podstawowe odżywianie w ciąży. Nie martw się, bo twoja nowa dieta nie będzie niczym skomplikowanym. A jeśli już teraz jesz zdrowo, prawdopodobnie twój jadłospis w ogóle nie ulegnie zmianie.

Do diety włącz sporą ilość warzyw i owoców. Wybieraj te świeże lub mrożone, najlepiej sezonowe. Warzywa i owoce zapewnią ci spore ilości witamin A i C, ale też antyoksydanty (np. flawonoidy) oraz minerały (m.in. potas, żelazo i wapń). Ogólne zalecenie jest takie, by dieta w ciąży codziennie zawierała ok. 400 g warzyw i ok. 300 g owoców. Stara się umieszczać te produkty w każdym swoim posiłku. Twórz z nich sałatki, piecz je albo jedz na surowo.

Odżywianie w ciąży to także jedzenie zbożowych produktów.. Koniecznie tych z pełnego przemiału. A takie produkty to po prostu pełnoziarniste pieczywo, ciemny makaron czy np. brązowy ryż lub różnego rodzaju kasze. Są znakomitym źródłem węglowodanów złożonych, w tym także i błonnika pokarmowego. Produkty z pełnego przemiału zawierają też sporo witamin z grupy B, więc częściowo zastępują nawet mięso. Pomyśl o nich koniecznie, jeśli nie przepadasz za produktami pochodzenia zwierzęcego. Witaminy z grupy B wesprą bowiem rozwój układu nerwowego twojego dziecka.

szkolarodzenia.org.pl