Kolagen to niezwykle ważny składnik budulcowy wielu układów w ludzkim organizmie. Jego obecność zapewnia jędrny i młody wygląd skóry. Wiąże się również z prawidłowym działaniem układów motorniczych oraz efektywny przepływ krwi w krwioobiegu. Nic więc dziwnego, że jego brak jest tak szybko zauważalny. Jak pozostać wiecznie młodym i odpowiednio suplementować kolagen?
Czym jest kolagen?
Kolagen to białko budulcowe, zawierające w swoim składzie duże ilości aminokwasów, między innymi glicyny, proliny, hydroksyproliny oraz hydroksyzyny. Stanowi główny składnik tkanki łącznej, a także wytworów skóry, takich jak włosy czy paznokcie. Dzięki swoim naturalnym właściwościom przyczynia się do tego, że nasza skóra jest nawilżona, elastyczna, jędrna oraz sprawia wrażenie zdrowej i pełnej blasku. Przyczynia się również do regeneracji tkanek, więc jego obecność okazuje się niezwykle przydatna w przypadku, skaleczeń czy rozstępów.
Niedobór kolagenu — o czym warto wiedzieć?
Niestety kolagen w naszym organizmie jest produkowany w pełni efektywnie do pewnego momentu. Po 25. roku życia stopień syntezy tego białka spada, natomiast największe załamanie można zauważyć w okresie menopauzy. Skutkuje to wieloma problemami, jednak najbardziej zauważalnym objawem będzie pogorszenie się kondycji skóry. Utrata jędrności oraz elastyczności przyczynią się więc do powstawania zmarszczek czy cellulitu. Ponadto może dojść do zwiększonej łamliwości włosów, a także rozdwajania i kruchości płytki paznokcia.
Warto zauważyć, że włókna kolagenowe są obecne w kościach, ścięgnach czy chrząstce. Niedobór tworzącego je białka może prowadzić do zwiększenia podatności na złamania oraz spowolnienia procesu ich zrastania się. Ponadto niezwykle negatywnym skutkiem jest znaczne utrudnienie szybkiej regeneracji zarówno tkanek układu motorycznego, jak i skóry czy jej wytworów. Z tego powodu niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego balansu wśród składników dostarczanych do organizmu.
Kolagen — suplementacja
Komórki ludzkiego organizmu naturalnie wytwarzają kolagen poprzez syntezę z udziałem witaminy C. W tym procesie ważną rolę odgrywa również retinol. Niestety po 25. roku życia poziom produkcji zaczyna spadać, natomiast w wieku 60 lat hamuje już całkowicie. Dlatego szczególnie ważna jest suplementacja. Na początku możemy starać się dostarczać jak najwięcej substancji niezbędnych do syntezy kolagenu, jednak w pewnym momencie warto zacząć również korzystać z gotowych preparatów.
Hydrolizowany kolagen ma największą skuteczność w formie doustnej. Wraz ze zbilansowaną dietą może zdziałać cuda. Jeśli chodzi o konkretnych producentów, my polecamy sięgnąć po najmocniejszy kolagen do picia z firmy Collibre. Pozwoli on na poprawę kondycji skóry, a także przyczyni się do zwiększenia jej elastyczności oraz jędrności. Warto spróbować suplementacji tego białka. Efekt może zaskoczyć, a z pewnością nie będziemy tej decyzji żałować.
Materiał zewnętrzny