urodaonline.pl

Uroda Online – moda, uroda, styl życia, zdrowie

Dieta Lifestyle Zdrowie

Czy warto stosować suplementy diety?

Każdego roku lekarze trąbią, że spożywamy zbyt dużo różnego rodzaju farmaceutyków, antybiotyków, leków, suplementów. Często dlatego, że ulegamy magii reklam i wierzymy w zapewnienia o szybkim i skutecznym działaniu, często dlatego, że podejmujemy leczenie na własną rękę (choć mamy XXI wiek!), często też dlatego, że żyjąc w kulcie młodego i zdrowego ciała, imając się różnych sposobów, staramy się je zatrzymać.

Suplementy diety – czym są?

Absolutnie każda definicja suplementu diety mówi, że jest to środek spożywczy, zawierający skoncentrowaną dawkę witamin lub składników mineralnych, ponieważ jego celem jest wspomaganie codziennej diety. W składzie suplementu zazwyczaj zawarta jest także substancja czynna, np. wyciąg roślinny, jednak jest poziom jest po pierwsze dość niski, dlatego suplement klasyfikowany jest jako środek a nie lek, a po drugie musi być bezpieczny dla zdrowia konsumenta. Bardzo często się zdarza, że suplement zawiera ekstrakt z liści bądź nasion rośliny, której dobroczynne działanie nie zostało udowodnione naukowo. Tak jest w przypadku np. pachnotki zwyczajnej – rośliny cenionej od najdawniejszych lat przez ludzi Dalekiego Wschodu m.in. za działanie antyhistaminowe, natomiast nie zostało to potwierdzone przez współczesnych badaczy. Niemniej jednak suplementy wykazują jakieś oddziaływanie na organizm.

Suplementy diety – czy warto je spożywać?

Czasy, w których żyjemy, narzucają nam szalone tempo. Brak czasu na aktywny tryb życia, brak zalecanej długości snu oraz byle jaka dieta szybko odbija się na zdrowiu całej populacji. Otyłość, depresje, nerwice, awitaminoza to największe problemy współczesnej cywilizacji. Zanieczyszczone środowisko z kolei staje się problemem dla układu odpornościowego, który na niektóre czynniki zaczyna reagować nadwrażliwością. Suplementy diety są w tym przypadku pomocne – dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych pierwiastków życiowych. Pod warunkiem jednak, że stanowią jedynie uzupełnienie diety i nie zostały wybrane samodzielnie (istnieje ryzyko przedawkowania witamin lub np. osoba z kamicą nerkową nie powinna bez konsultacji z lekarzem zadecydować o przyjmowaniu preparatów).

Jakie suplementy najczęściej kupujemy?

Największą popularnością cieszą się preparaty wspierające odchudzanie. Ich działanie polega na:
– hamowaniu apetytu – składniki suplementu pęcznieją, zajmując miejsce w żołądku; przedawkowanie kończy się wzdęciami i biegunkami,
– spalaniu tłuszczu – suplementy powinny wspierać wzmożoną aktywność fizyczną i odpowiednio zbilansowaną dietę, ponieważ same w sobie nie powodują spalania istniejącej już tkanki tłuszczowej,
– oczyszczaniu – suplementy o działaniu moczopędnym,
– likwidowaniu wzdęć.
Wybór suplementów jest ogromny, a wciąż pojawiają się coraz to nowe specyfiki, zawierające tajemniczo brzmiące nazwy substancji czynnych. W takich wypadkach warto pamiętać, że cudów nie ma, że magiczny środek na szybki powrót do wagi sprzed lat jeszcze nie został wynaleziony, więc tym, co w takich przypadkach pomaga najlepiej, jest po prostu ruch.