urodaonline.pl

Uroda Online – moda, uroda, styl życia, zdrowie

ile imbiru dziennie
Zdrowie

Imbir właściwości lecznicze i dawkowanie

Imbir jest rośliną, która posiada wiele odmian. Pochodzi w Azji i Australii, gdzie rośnie dziko. W medycynie stosowany jest imbir, który nie występuje w środowisku naturalnym. Znany od wielu tysięcy lat w Chinach, Indiach i Arabii, gdzie jego właściwości zdrowotne wykorzystywane są do dzisiaj. Imbir przede wszystkim jest rozgrzewający, działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz przeciwbólowo. Sprawdź: imbir właściwości lecznicze i nie tylko!

Imbir jako superfoods

Zakres działania na różne dolegliwości imbiru jest bardzo ogromny. Począwszy od niwelowania mdłości, poprzez poprawę koncentracji, a skończywszy na łagodzeniu bólu gardła. Imbir, który znamy uprawiany jest głównie w Chinach, Indiach, Nigerii i w Australii. Najczęściej używany jako surowiec leczniczy, ale także jako przyprawa. Jest on do kupienia w sklepach spożywczych, zielarskich oraz przez internet. Określany jest jako superfoods, ponieważ posiada szereg właściwości, które wzmacniają organizm i pomagają w różnych stanach chorobowych.

imbir

Jaka jest cena imbiru?

Korzeń imbiru, który można kupić w marketach i sklepach spożywczych waha się w granicach od 12 do 30 złotych. Cena uzależniona jest oczywiście od jakości korzenia oraz tego, czy uprawiany jest ekologicznie czy nie. Dlatego imbir bio jest znacznie droższy niż imbir uprawiany powszechnie. Imbir można kupić także w postaci suszonej. W zależności od producenta cena może kosztować około 2 złotych za 10 gram. Oczywiście im większe opakowanie, tym cena będzie niższa.

Zobacz także: https://www.urodaonline.pl/usuwanie-toksyn-z-organizmu-o-czym-nalezy-pamietac/

Imbir właściwości lecznicze

Imbir stosowany i znany jest w krajach azjatyckich od tysięcy lat. W swoim składzie posiada on olejki eteryczne, gingerol i zinferon. Imbir przede wszystkim ma działanie rozgrzewające i przeciwzapalne. Spożywając odpowiednią dawkę imbiru można powstrzymać wymioty i mdłości. Gdy występuje zapalenie płuc i oskrzeli należy spożywać imbir, aby szybciej powrócić do zdrowia. Jest to także świetny środek przeciwbólowy, między innymi na bóle głowy, gardła oraz menstruacyjne. Pomaga także w walce z nieświeżym oddechem, łagodzi kaszel, wzdęcia i problemy żołądkowe.

Regularne spożywanie imbiru wzmacnia odporność organizmu, poprawia krążenie, a także wpływa na obniżenie cholesterolu. Okłady z tej rośliny zmniejszają opuchliznę. Herbata z dodatkiem imbiru pozwala na poprawę koncentracji. Jest to także doskonały afrodyzjak. Zalet stosowania imbiru jest co nie miara. A dodatkowo wykazuje on także działanie odchudzające!

Imbir na odchudzanie – czy naprawdę pomaga?

Imbir to nie tylko świetny środek, który znacząco poprawia stan zdrowia, ale także wspomaga odchudzanie. Jak to możliwe? Przede wszystkim dzięki właściwościom rozgrzewającym i oczyszczającym. Imbir przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. Imbir powoduje zmniejszenie apetytu, a dodatkowo hamuje ochotę na niezdrowe przekąski, takie jak czekolada czy słone paluszki. Jest to produkt z niewielką ilością kalorii i może być spożywany w postaci dodatku do herbaty, przyprawy lub jako składnik koktajlu. Właściwości odchudzające imbiru zostały przedstawione w licznych naukowych publikacjach.

Naukowcy odkryli, że imbir hamuje wytwarzanie kortyzolu, który produkowany jest gdy przeżywamy stres. A kortyzol prowadzi do problemów z metabolizmem. Imbir z racji tego, że ma właściwości rozgrzewające, to podnosi także temperaturę ciała. Wyższa temperatura ciała przyspiesza przemianę materii, a co za tym idzie szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Imbir – właściwości lecznicze

Imbir powinien znaleźć się w każdej kuchni. Nie tylko ze względu na to, iż posiada szereg właściwości zdrowotnych, ale także dlatego, że jest to świetna przyprawa. Najlepiej mieć w domu imbir w trzech postaciach. Imbir w korzeniu, mielony i marynowany. Marynowaną wersje imbiru wykorzystuje się najczęściej w kuchni azjatyckiej. Jest bardzo często używany jako dodatek do sushi oraz jako przyprawa do innych orientalnych dań. Sproszkowany imbir posiada bardzo intensywny zapach. Idealnie się sprawdzi jako przyprawa do sosów, sałatek i deserów. Można go dodać także jako przyprawę do marynaty do mięsa. Korzeń imbiru wykorzystuje się najczęściej leczniczo. Z takiej postaci można przygotować sok lub zetrzeć go do herbaty, koktajlu lub wody z cytryną.

Korzeń imbiru nie powinien posiadać żadnych plan, a krojenie go powinno być zgodnie z kierunkiem włókien. Ssanie kawałka imbiru pomaga w walce z bólem gardła oraz z nieświeżym oddechem. Świeży imbir ma bardzo intensywny smak, dlatego używając go jako przyprawy, należy być bardzo ostrożnym. Stosując imbir nie powinno używać się już żadnych ziół, gdyż smaki będą się ze sobą gryzły. Najlepiej komponuje się z liściem laurowym, pieprzem, zielem angielskim, goździkami i gałką muszkatołową. Świadoma profilaktyka zdrowia z wykorzystaniem imbiru może korzystnie wpłynąć na nasz organizm.

Jak i gdzie należy przechowywać imbir?

Imbir w postaci sproszkowanej przechowuje się tak samo jak pozostałe przyprawy. Należy oczywiście unikać miejsc wilgotnych oraz narażonych na wysokie temperatury i nasłonecznione miejsca. Najlepiej pozostawić go w oryginalnym opakowaniu, w którym został kupiony. Imbir marynowany dostępny jest zazwyczaj w słoiku, który po otwarciu powinien znajdować się w lodówce. Jeśli chodzi o świeży imbir, to najlepiej jest przechowywać go w lodówce. Z racji tego, że posiada intensywny zapach, można przechowywać go w szklanym lub plastikowym pojemniku albo w woreczku. Przed schowanie go dobrze jest owinąć go ręcznikiem papierowym. Jeśli jest świeży, to w lodówce może poleżeć nawet kilka tygodni.

Imbir – właściwości kosmetyczne

Imbir to nie tylko właściwości lecznicze, ale także szerokie spektrum kosmetyczne. Stosowanie olejku z imbiru pomaga w skutecznej walce z cellulitem. Imbir pobudza krążenie, a dzięki temu przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a przy okazji wygładza pomarańczową skórkę. Można kupić szampony i balsamy do włosów z imbirem, dzięki któremu włosy stają się mocniejsze i nie łamią się. Jest to także świetny składnik wielu perfum. Najlepiej komponuje się z kardamonem i pieprzem. Nalewka z imbiru jest świetnym środkiem na opryszczkę, różnego rodzaju owrzodzenia i ropnie. Pomaga także na opuchnięte nogi, nerwobóle i bóle w stawach.

Jak dawkować imbir?

Ile imbiru dziennie można spożywać? Jeśli chodzi o korzeń imbiru to zalecana dzienna dawka wynosi od 3 do 5 gram. Istnieją różnego rodzaju suplementy z imbirem. Dawkowanie takiego produktu określone jest ściśle na każdym opakowaniu i należy tych wytycznych przestrzegać. Zwyczajowo dawkowanie takie waha się w granicach od 250 do 1000 miligramów ekstraktu. Najważniejszy jest umiar. Dlatego nie należy z niczym przesadzać i stosować się do wyznaczonych przez specjalistów zaleceń.

właściwości imbiru

Kto nie powinien spożywać imbiru?

Pomimo tego, że imbir nazywa się go superfoods i ma wiele właściwości leczniczych, to w niektórych przypadkach należy go unikać. Przede wszystkim osoby, które cierpią na hemofilię, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze powinny zrezygnować z jedzenia imbiru. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny go jeść. Także ludzie, którzy mają wrzody żołądka, dwunastnicy i refluks żołądkowo-przełykowy muszą zrezygnować z imbiru. Osoby, które mają różne problemy zdrowotne zanim skorzystają z dobroczynnych właściwości imbiru, powinny taką decyzję skonsultować ze swoim lekarzem.

Nie powinno się go łączyć z beta-blokerami, z lekami stosowanymi przy hemofilii. Zbyt duże spożywanie imbiru może doprowadzić do podrażnienia układu pokarmowego. Jest to roślina, która nie jest alergenna, ale czasami zdarzają się przypadki nadwrażliwości na jeden ze składników imbiru. W takim przypadku mogą pojawić się bóle brzucha, biegunka lub wysypka. Dla osób, które pierwszy raz będą spożywać imbir zaleca się dokładnie obserwowanie swojego organizmu. Czy samopoczucie nie uległo pogorszeniu i nie występują niepożądane efekty.

Warto zobaczyć: https://www.urodaonline.pl/odzywianie-osob-chorych-na-cukrzyce/

Imbir to roślina, która ma szerokie zastosowanie. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie kuchni bez tej przyprawy. Posiada wiele właściwości leczniczych, a dodatkowo świetnie smakuje i poprawia smak wielu potraw.