urodaonline.pl

Uroda Online – moda, uroda, styl życia, zdrowie

Dieta Lifestyle Zdrowie

Czym jest zakwaszenie organizmu i kiedy występuje?

Wiele procesów składa się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednym z nich jest utrzymywanie właściwej równowagi kwasowo-zasadowej, czyli optymalnego stopnia stężenia jonów wodoru wewnątrz komórek oraz w przestrzeni zewnątrzkomórkowej. Jest to możliwe dzięki niezaburzonej homeostazie. Kłopoty pojawiają się, kiedy dochodzi do dysfunkcji w tej równowadze. Właśnie wtedy pojawia się stan określany jako zakwaszenie organizmu.

Co jest przyczyną zakwaszenia organizmu?

Najczęściej zakwaszenie organizmu pojawia się jako efekt stosowania niewłaściwych nawyków żywieniowych. Najczęściej jest to dieta wyróżniająca się nadmierną ilością spożywanego mięsa i nabiału, a także zbóż. Dodatkowo zaburzanie właściwego pH potęguje stres oraz siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej.

Jak dochodzi do tego stanu?

Często zakwaszenie organizmu mylone jest z kwasicą. Są to jednak zupełnie inne procesy, choć obydwa są niepożądane. Jednak ten drugi jest zdecydowanie groźniejszy. Dotyczy on niewłaściwego pH krwi, co spowodowane jest najczęściej chorobą nerek. Z kolei zakwaszenie to zaburzenie homeostazy przekładające się na utrzymywanie niewłaściwego pH organizmu.

Skala tego parametru wynosi od 0 do 14. O zaistnieniu omawianego procesu można zatem mówić, kiedy odczyt pH wskazuje górną granicę lub po jej przekroczeniu. Każdy płyn ma różny stopień pH. Utrzymywanie ich na właściwym poziomie warunkuje homeostaza. Ta może zostać zaburzona w przypadku zbyt dużej podaży produktów spożywczych o charakterze kwasotwórczym. Organizm może nie radzić sobie wtedy z usuwaniem nadmiarów i dochodzi do zakwaszenia. Pierwiastkami, które sprzyjają temu procesowi są przede wszystkim wapń, fosfor, siarka, magnez, sód i potas. Właśnie dlatego spożywanie zbyt dużej ilości mięsa i nabiału, a także zbóż może prowadzić do zakwaszania organizmu.

Jakie są objawy?

Najbardziej charakterystycznymi oznakami jest ciągłe zmęczenie, senność, pojawiające się stany depresyjne i brak energii, ale też mogące się wydawać przeciwieństwem tych, a jednak występujące wspólnie: nadmierna drażliwość, pobudzenie bez wyraźnego powodu.

O zakwaszeniu organizmu mogą też alarmować nawracające zapalenia dziąseł, skurcze łydek i sztywnienie szyi, biegunki, sucha i podatna na uszkodzenia skóra, pieczenie dróg moczowych, lumbago, osteoporoza, reumatyzm, bóle stawów.

Często pojawiają się także infekcje górnych dróg oddechowych, panowie mogą skarżyć się na problemy z potencją, kobiety zaś na intensywne stany przedmiesiączkowe.

Jak przeciwdziałać?

Główne leczenia polega na zmianie nawyków żywieniowych i wprowadzeniu ruchu do codziennego życia. Należy unikać produktów mięsnych lub wyraźnie ograniczyć ich spożycie. Konieczne jest zwiększenie ilości jedzonych owoców i warzyw. Przydatna przydaje się tzw. woda alkaiczna, czyli powstająca w procesie jonizacji. W aptekach można kupić specjalne proszki zasadowe, które rozrabia się z wodą i należy je pić. Szybko pomagają one w odkwaszeniu organizmu. Należy jednak przestrzegać zalecanej dawki.